Prima | 3.1.2019 | 18:55 Velké zprávy | Zpráva 9

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
Lidé s nejtěžším postižením a zcela odkázaní na cizí pomoc by mohli dostat vyšší příspěvky na péči. Návrh novely zákona o sociálních službách už schválila Sněmovna. Teď jsou na tahu senátoři a pak ještě bude třeba podpis prezidenta. Podrobnosti zjišťovala Kateřina Sejková.

Monika FETTNEROVÁ, matka
Jsem vlastně 24 hodin vlastně k dispozici a jsem s ním teďka doma a do práce teda nechodím. Samozřejmě že jsem se toho vzdala tý práce, ale co by člověk pro ty děti neudělal.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Paní Fettnerová se stará o 2 postižené syny. Starší syn Filip kvůli svému postižení je ve 4. stupni ze 4. Tedy je úplně závislý na cizí pomoci. Mladší syn Andreas je ve 3. stupni. Jejich matka je stále s nimi. Měsíčně rodina dostává příspěvek na péči 22000 korun.

Monika FETTNEROVÁ, matka
Já si myslím, že to nestačí. Z toho musím pokrejt spoustu věcí. Není to jenom to, že to je jako že si zaplatíme teda jako službu. Ale tím že nemám já žádnej příjem, tak z toho vlastně musím pokrejt nejenom teda i co se týče benzínu, protože musím vozit malýho do školy a ze školy, je to přes 50 kilometrů denně, co najedu. Takže i tam ten příspěvek na péči musím dát.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Teď lidem, kteří jsou závislí na cizí pomoci svitla naděje. Do Senátu totiž putuje novela, která by měla příspěvky navýšit. Lidé ve 4. stupni závislosti, tedy s těžkým postižením, by si polepšili o 6000 korun a lidé ve 3. stupni o 4000 korun.

Lumír KANTOR, senátor, předseda Senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku
Nyní my budeme v Senátu rozhodovat na konci ledna o tom, jestli tento zákon přijmeme nebo ne. Pravděpodobně se dá očekávat, že přijmeme, protože je to novela, která je velmi užitečná.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR
Já myslím, že to ten Senát schválí, my v tom hodně pracujeme. Ta situace je dneska taková, že ty lidi prostě žijí v bídě. A ten rodinný příslušník, když celoročně pečuje, tak nemá ani čas vlastně si odpočinout. Proto je důležitý ty peníze zvýšit.

Kateřina SEJKOVÁ, redaktorka
Pokud novelu zákona senátoři schválí a podepíše ji prezident, tak zvýšený příspěvek na péči ve 4. stupni dostanou handicapovaní až za 2 měsíce po uveřejnění ve sbírce zákonů. A vyšší částku pro 3. Stupeň by dostávali od 1.července tohoto roku. Kateřina Sejková, televize Prima.