Opera + | 29.6.2019 | Online

Moravská filharmonie Olomouc představuje 74. koncertní sezonu

Moravská filharmonie Olomouc vstoupí do své 74. sezony poprvé pod uměleckým vedením mladého českého dirigenta Jakuba Kleckera. Celou sezonou se bude prolínat téma umělecké inspirace. Abonmá na jednotlivé koncertní řady je právě v prodeji.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj MFO)„Má spolupráce s Moravskou filharmonií byla v minulosti vždy velmi tvůrčí a přátelská. Napříč celým orchestrem je mnoho vynikajících instrumentalistů, kteří své hráčské kvality zúročují nejen uvnitř tělesa, ale také jako sólisté. Rád bych umělecky navázal na dlouholetou šéfdirigentskou éru pana dirigenta Petra Vronského, který orchestru vtiskl osobitý zvuk a kvality,“ nastiňuje Klecker.o+

Rozhodnutí o tak důležitém postu není nikdy jednoduché. Při výběru hrálo roli hned několik kritérií. „Pan dirigent Klecker splňuje všechny předpoklady a nároky, které MFO na nového šéfdirigenta kladla. Orchestr MFO velmi dobře zná, když jej v minulosti mnohokrát řídil, má zkušenosti s vedoucí uměleckou pozicí z Ostravy a všechny jeho ostatní pravidelné umělecké i pedagogické aktivity se odehrávají především u nás a v blízkém zahraničí, takže na náročnou a zodpovědnou práci šéfdirigenta bude mít dostatek prostoru,“ vysvětluje ředitel MFO Jonáš Harman, který je přesvědčen, že všechny uvedené aspekty povedou k tomu, že se novému šéfdirigentovi ve spolupráci s managementem MFO podaří posunout orchestr na pomyslné laťce kvality a úspěšnosti opět o něco výše.

Nejvýraznějším leitmotivem dramaturgie následující sezony, která vznikala již ve spolupráci s novým šéfdirigentem, je umělecká inspirace. Uznávaní domácí i zahraniční interpreti odvyprávějí prostřednictvím hudby příběhy zrozené ze silných lidských emocí – – touhy, lásky či smutku. Zahrají také skvostná díla napsaná za dob válečných, představí kompozice, jejichž vznik podnítila působivost přírodních živlů a dojde i na českou pohádku. „Při sestavování programu koncertů jsme zohlednili i významná výročí skladatelů, jakými jsou Beethoven, Martinů či Mahler, zařadili jsme však i aktuální témata,“ přibližuje dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak.

Vedle renomovaných autorů a interpretů zvučných jmen se posluchači mohou těšit například na vítěze letošního ročníku soutěže Pražského jara, hobojistu Martina Daňka, nebo evropskou premiéru skladby původem tchajwanské autorky Chihchun Chi-Sun Lee. Sólová vystoupení mladých olomouckých talentů v koncertní řadě Patriot pak zase doplňuje ryze tradiční repertoár, jako jsou díla klasiků Haydna, Mozarta, Beethovena a dalších.

Koncerty a dramaturgie sezony 2019/2020 tak mají jedno společné – snahu naplňovat poslání MFO, kterým je přinášet Olomouci a jejím občanům, studentům z různých koutů republiky i ze světa a v neposlední řadě návštěvníkům města kvalitní kulturní zážitky, zprostředkovávat jim kontakt s osobnostmi hudebního světa a seznamovat je se současnými hudebními trendy. „Program nové abonentní sezóny se sympaticky rozkošatěl a zahrnuje rovněž díla méně uváděná, ale nikoli méně zajímavá, než jsou tradiční repertoárové ‚hity‘. Dokonce se domnívám, že olomoucké publikum by ocenilo i častější uvádění modernějších děl, protože abonenti určitě nejsou tak konzervativní, jak se traduje,“ doplňuje k programové nabídce muzikolog, vysokoškolský pedagog, hudební skladatel a ambasador MFO prof. Jan Vičar.

Struktura koncertních řad zůstává stejná jako v minulé sezoně. Hlavní koncertní řada „A“ (velký symfonický cyklus) nabídne osm koncertů ve čtvrtky. Její menší, reprízovaná verze „R“ pak čtyři koncerty v pátek. Posluchačům, kteří preferují tuto zmenšenou páteční verzi, se pak nabízí možnost doplnit si ji o další čtyři koncerty řady „P“, anebo řady „K“, která nabídne ve čtyřech pondělních koncertech přehlídku toho nejlepšího z českých a slovenských komorních souborů a uskupení. Šest mimořádných koncertů připomene a oslaví významné události, výročí či okamžiky v průběhu roku. Novinkou u mimořádných koncertů je, že si místa na nich lze zajistit také formou abonmá v podobě řady „M“. V nabídce MFO zůstala i tradiční nedělní abonmá pro rodiče s dětmi a úplnou novinkou pak je cyklus hudebních podvečerů pro nastávající rodiče. „Letošní nový cyklus pro nastávající rodiče je pro mě splnění dlouholetého snu. Nemůžeme vám sice pustit nejkrásnější hudbu – hlas vaší maminky, jak to dělám na olomouckém novorozeneckém oddělení, ale můžete si poslechnout vybrané krásné a intimní skladby,“ těší se na programovou novinku lékař a ambasador MFO MUDr. Lumír Kantor.

Zájemci o předplatné mohou podávat své objednávky, a to jak v tištěné podobě (poštou či osobně), tak elektronicky (na webu MFO). Abonentům předcházející koncertní sezony rezervuje filharmonie jejich stávající místa ve stejném cyklu do 23. srpna. Po tomto datu budou neobnovené rezervace nabídnuty ostatním zájemcům. Abonentní vstupenky budou zasílány spolu s výzvou k úhradě od 30. srpna. Prodej vstupenek na jednotlivé koncerty a veřejné generální zkoušky bude zahájen 19. září.

Koncertní nabídku olomoucké filharmonie pak z obou stran pomyslně rámují dva festivaly, které MFO pořádá, a to Mezinárodní varhanní festival (5 koncertů v termínu 5. – 19. září 2019) a Dvořákova Olomouc (14. – 24. května 2020). Bližší informace k nim budou průběžně zveřejňovány na webu MFO.