Dnes proběhly změny v nejužším vedení města Olomouce. K této věci jsem se vyjádřil prostřednictvím tiskové zprávy.

Dne 17.6.2019 se uskuteční zasedání Zastupitelstva města Olomouce. Dle očekávání v bodu programu č. 1.1. proběhne uvedení nového člena Zastupitelstva města Olomouce a Rady města Olomouce namísto odcházejícího Pavla Hekely. Měl by se jím stát první náhradník z hnutí spOLečně. Toto hnutí nicméně navrhlo na post náměstka primátora pana Ing. Otakara Bačáka. To znamená, že se čtyři náhradníci hnutí spOLečně zřeknou mandátu a postu se ujme v pořadí až 5. náhradník.

Z pozice olomouckého senátora cítím zodpovědnost vyjádřit se k této situaci.

Nepozastavuji se nad rezignací bývalého náměstka Pavla Hekely. Odchod z funkce bylo jeho zralé, svobodné rozhodnutí. Vyplývá z hlubokých rozporů v jeho práci náměstka a nátlaku, které na něj vytvořila vlastní „volební stáj.“ Nelze být ve stejném okamžiku opozicí a koalicí.

Co mě podstatně víc znepokojuje, to je způsob řešení této krize. Předem uvádím, že se mi nejedná o osobu pana Otakara Bačáka. Koneckonců na kandidátce spOLečně byli lidé, kterých si velmi vážím a považuji je i za své přátele. Ti jistě pochopí můj postoj. Vliv na uvedené kroky vedení hnutí asi nemají.

Vadí mi, že se na zasedání nejprve několik lidí vzdá svého mandátu, a to dokonce i v pozicích náhradníků.

Vadí mi, že nikdo z nich není připraven přijmout svoji zodpovědnost.

Vadí mi právě toto popírání volebních výsledků, a to na úrovni jednotlivých osob.

Vadí mi hry, které tímto vedení spOLečně hraje s důvěrou voličů.
Obecně mi vadí nezodpovědné vytváření kandidátek na jakékoliv volby, zaměřené na popularitu osobnosti. Populární osobnosti hnutí či stranu vynesou na volitelné pozice. A jsou následně vyčachrovány populisty, kteří tyto osobnosti využili. Nemravné… To vede k těžké devalvaci voleb a demokratických principů.

Pro město je určitě dobré pokračovat v načaté práci. Budu držet novému vedení města palce a pomáhat, jak bude třeba. Doufejme, že další zkušenost hazardu s voličskou důvěrou nebude mít za následek pokles volební účasti a ztrátu důvěry v politickou reprezentaci. Ale nebudu se divit, když si voliči toho kterého hnutí vzpomenou při dalších volbách. Krajských i komunálních.

Lumír Kantor, senátor za Olomoucko a předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu České republiky